Data: |
13 września 2013 r. |
Temat: |
Konteksty |
Nauka słownictwa to najbardziej czasochłonny proces w przyswajaniu języka obcego. Trzeba włożyć sporo wysiłku, aby nauczyć się słówka w taki sposób, aby móc je łatwo wykorzystywać w spontanicznych wypowiedziach. Szczególną trudność sprawiają czasowniki ze względu na różne konstrukcje, w których mogą występować. Szacuje się, że potrzeba 8-20 powtórzeń w różnych kontekstach, aby dobrze przyswoić słowo i swobodnie się nim posługiwać.
Należy zwrócić uwagę, że podana liczba nie dotyczy identycznych powtórek (np. słowo polskie - słowo angielskie), ale mowa jest tutaj o różnych kontekstach i sytuacjach, w których uczący się wykorzystuje dane słowo. Dlatego warto tworzyć jak najwięcej różnych kontekstów, aby proces powtórek uczynić jak najbardziej efektywnym. Oto przykładowe konteksty, które warto wykorzystywać. Do niektórych z nich może przydać się program komputerowy typu Anki czy SuperMemo.
Do tworzenia kontekstów należy brać różne zdania. Oznacza to, że w jednym zdaniu uzupełniamy lukę z podpowiedzią w postaci polskiego słowa, ale do uzupełnienia luki bez podpowiedzi bierzemy już inne zdanie, a jeszcze inne zdanie tłumaczymy z polskiego na angielski. Załóżmy, że chcemy nauczyć się czasownika flip (out).
Pozostałe konteksty do czasownika flip out opracujcie już samodzielnie, a następnie sprawdźcie, jak swobodnie potraficie się nim posługiwać. Jestem pewien, że będziecie zadowoleni :)
Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat
Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.
© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik