Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Blog językowy

Data:

8 stycznia 2014 r.

Temat:

It's been one thing after another


W nauce ze szkolnych podręczników chyba najbardziej brakuje wyrażeń używanych w życiu codziennym. Nie mam tu na myśli bardzo nieformalnych określeń czy slangu, ale popularne wypowiedzi, które przydają się w rozmowach na różne tematy. Jak pamiętacie, zawsze zachęcam do kolekcjonowania takich perełek :) Oto jedno ze zdań z mojej kolekcji.

  • It's been one thing after another today.
    Cały dzień coś się dzieje. Nie mam chwili wytchnienia.

Zwróćcie uwagę na zastosowanie w tym zdaniu czasu Present Perfect. Dzień się jeszcze nie skończył - today nadal trwa - a ja relacjonuję to, co wydarzyło się do chwili, w której wypowiadam te słowa. Mówiąc to, mam świadomość, że gdy skończę wypowiedź, mogę znowu czegoś doświadczyć, coś może się wydarzyć albo rozpocząć się i trwać przez pewien czas. Nazajutrz, opowiadając o moich przygodach z dnia poprzedniego, powiem: It was one thing after another yesterday.

Czasu Past Simple użyję również wówczas, gdy po całym dniu pełnym wydarzeń leżę zmęczony w łóżku i wspominam: It was one thing after another all day long. Mówiąc to, wierzę, że dzisiaj już nic nie będę musiał robić. Okres, w którym to wszystko się działo, został zamknięty, ponieważ wyszedłem z pracy, a w domu nie zajmuję się sprawami zawodowymi.

Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat

Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.

© 2004-2023 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik