fiszkoteka.pl
www.isel.pl Forum języka angielskiego
UWAGA! Z dniem 24.05.2018 forum przestanie działać. Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

strona bierna
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum języka angielskiego - Strona główna -> Gramatyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
McLogan

PostWysłany: Poniedziałek, 27 października 2014, 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I don't think so my dear Smile I can bet that almost everyone agrees with me ^^ Just stop being so stubborn ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
McLogan

PostWysłany: Poniedziałek, 27 października 2014, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykro mi to stwierdzać ale masz strasznie mały dystans do siebie ...
Powrót do góry
Ingla

PostWysłany: Poniedziałek, 27 października 2014, 12:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opanuj emocje, bo się doczekasz klapsa w chłopięce ego i będzie bolało jak diabli Smile.
Mnie się znudziło rozmawianie z Tobą, pisz co chcesz, może pan Admin się ulituje i odpowie.
Miłego dnia Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
McLogan

PostWysłany: Poniedziałek, 27 października 2014, 12:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te twoje teksty ... niczym z telenoweli na Polsacie .. masakra
Powrót do góry
Jakub Krajewski

PostWysłany: Piątek, 31 października 2014, 8:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kochani,

nie atakujmy się bez potrzeby. Spotykamy się tu, aby podzielić się swoim punktem widzenia. Każdy ma prawo do tego (o ile nie jest to obraźliwe albo totalnie głupie). McLogan, wyraziłeś swoje zdanie i na tym powinieneś był zaprzestać. To że Ingla jest uparta i ma swoje zdanie to jest jej prawo. Mam wrażenie, że swoim uporem wyprowadziła Cię z równowagi. A tak w ogóle, gdyby telenowele w Polsacie miały takie teksty jak sugerujesz, że widzisz tutaj, to chyba zacząłbym oglądać Smile

Pozdrawiam
Powrót do góry
McLogan

PostWysłany: Sobota, 1 listopada 2014, 10:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hahah ok Very Happy Cieszę się, że napisałeś to w taki sposób Smile Już mi lepiej i przepraszam za te wszystkie rzeczy które nawypisywałem chociaż każdy by się ze mną zgodził, że jednak jakieś podstawy do tego miałem.
Powrót do góry
migoe

PostWysłany: Czwartek, 15 października 2015, 7:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może wyda wam się dziwne, ale ja kompletnie nie rozumiem sensu strony biernej w angielskim. Dziś właśnie zaczęłam ją przerabiać i chyba będę musiała poprosić kogoś o wytłumaczenie najprościej jak się da. Owszem, mam sporo książek od gramatyki, ale mimo to nie rozumiem Confused .

W książkach podane jest, że strona bierna dotyczy zdań, gdzie podmiot (I/you/he/she/it oraz They/You/We) jest pomijany. Wszystko było by logiczne gdyby nie fakt że w zdaniach na stronę bierną mam PODMIOT.

He was arrested yesterday
- zdanie niby oznacza Aresztowano go wczoraj, tylko że nie rozumiem czemu ten podmiot HE jest w tym zdaniu? Jest to dla mnie bardzo mylące. Tak jak w zdaniu poniższym - znów mam osobę, która jest podmiotem (osobą HE, która tą podwyżkę dostała).

Paul was offered a better job. - Pawłowi zaoferowano podwyżkę.

Na razie wydaje mi się to niepojęte, ale chciałabym nauczyć się tego tematu możliwie jak najlepiej. Z góry dziękuje.
Powrót do góry
Ingla

PostWysłany: Czwartek, 15 października 2015, 11:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mogoe: pisałaś o tym, że masz problemy w rozumieniu tego co czytasz, odpisałam, że istota nie polega na rozumieniu angielskiego, ale także polskiego tekstu. Jeśli czytasz opisy gramatyczne po polsku i wywnioskowałaś, że w stronie biernej pomija się podmiot zdania, to jest to właśnie przykład niezrozumienia informacji.
Błąd polega na tym, że uważasz podmiot zdania za to samo co sprawca (wykonawca) czynności, a tak nie jest, to niezależne problemy. Co do zasady, każde (są nieliczne wyjątki) ) angielskie zdanie musi mieć podmiot, (dlaczego tak jest – to osobny temat, najważniejszy powód to ten, że wobec braku odmiany przez osoby i przypadki, musi być sztywny szyk zdania, w którym podmiot i orzeczenie nie mogą być nigdy pominięte. Po polsku w "lubię" zawiera się "ja + lubić", osobny podmiot "ja" nie jest konieczny.)
Strona bierna nie różni się od polskiej co do swej istoty – sprawca czynności nie jest ważny/znany, a podmiot zdania w stronie biernej musi być zawsze.
W przypadku który opisujesz podmiotem jest on, ale nie jest to sprawca czynności, a jako podmiot odpowiada na klasyczne pytanie: Kto co robi/co się z nim dzieje. He was arrested - co się z nim dzieje (działo) on był zaaresztowany przez niewiadomo kogo, lub by the police przez policję.
Sprawcą czynności jest policja, która nie jest podmiotem zdania biernego, bo policja jest aktywna – zrobiła to, a on jest bierny – to jemu coś zrobiono. W Twoim zdaniu nie ma by the police, bo najwyraźniej nie było to potrzebne.
Po polsku są zdania bezpodmiotowe, stąd 2 możliwości tłumaczenia on był zaaresztowany, wprost z angielskiego z podmiotami w obu zdaniach i polskim i ang, lub zaaresztowano go – tylko polska możliwość. Angielska strona bierna zawsze zawiera podmiot któremu cos zrobiono, ale który sam nie jest aktywny, czyli jest bierny Smile
Strona Bierna może zawierać informacje o sprawcy czynności poprzedzoną "by" przez kogo zostało to zrobione, choć nie jest to konieczne. Jeśli jest ważne kto jest sprawcą czynności używa się strony czynnej i wtedy podmiot=sprawca. The police arrested him

Napisalas "W książkach podane jest, że strona bierna dotyczy zdań, gdzie podmiot (I/you/he/she/it oraz They/You/We) jest pomijany. Wszystko było by logiczne gdyby nie fakt że w zdaniach na stronę bierną mam PODMIOT"
To błędny wniosek. Pominięcie podmiotu, lub przesunięcie informacji o sprawcy czynności na koniec zdania wraz ze słowem "by" odbywa się tylko wtedy, gdy jako ćwiczenie gramatyczne dokonuje się przekształcania zdań w stronie czynnej na bierną.

They arrested him - czynna, Oni (podmiot) go zaaresztowali ma być przekształcone na bierną, czyli ofiara (him – dopełnienie ze zdania czynnego) staje się ważna i to ona (He) staje się podmiotem przekształconego zdania. He was arrested (by them). Podmiot ze strony czynnej został albo pominięty, albo stał się dopełnieniem (by them) nowego zdania w innej formie (biernej. Nie pominięto w biernej podmiotu, jest nim coś innego niż bylo w czynnej. Pominięto informację ze strony czynnej, ktora wtedy była podmiotem, a teraz jest niepotrzebna.

Przekształcanie zdań to tylko ćwiczenie, nie jest to praktyka w normalnej komunikacji.
Powrót do góry
Ingla

PostWysłany: Czwartek, 15 października 2015, 11:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popatrz na logikę obu zdań i znaczenie They w każdym przypadku.

They (the policemen) arrested them (the boys).
They (o kogo chodzi?) were arrested by them (o kogo chodzi?)

Co zostało pominięte? Co wyrażają podmioty i dopełnienia w obu?
Powrót do góry
migoe

PostWysłany: Czwartek, 15 października 2015, 12:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wyjaśnienia. Zaczynam rozumieć. Jejku jaka ulga Very Happy . Gramatyki polskiej nigdy nie miałam (na lekcjach w podstawówce było przeczytajcie sobie, a potem - no jak to? nie wiecie) a w liceum jej nie miałam. Dlatego tak trudno jest mi coś zrozumieć w gramatyce angielskiej. Jako osoba dorosła staram się nauczyć się ich obu.

Dlatego widząc HE lub SHE traktuję je jako podmiot (osobę, bo tłumacząc mam on, ona a to dla mnie jest zawsze osoba. Tak byłam błędnie nauczona gramatyki i mam tego skutki). Bardzo trudno mi zmienić myślenie, ale dzięki wam idzie to do przodu. Książek i regułek jakie mam wypisane w stronie biernej nie będę tu wypisywać, bo to bez sensu. Może faktycznie jest to dla mnie strasznie niezrozumiałe, bo nie mam odniesienia do ŻYWYCH PRZYKŁADÓW. Wiem jedno, jeśli ogarnę angielski do poziomu B2 (z panowaniem gramatyki na 100%) będzie to moje największe życiowe osiągnięcie, także dlatego, że będzie to dowód że można nauczyć się samemu, zrozumieć gramatykę której się nigdy nie miało. Powiem tak, że odkąd jestem na tym forum, to zrobiłam już postęp w swoim myśleniu, więc wierzę że mi się uda, a wy mam nadzieję nie stracicie do mnie cierpliwości i moich czasem bardzo infantylnych pytań. Jeszcze raz dziękuje za wyjaśnienie.
Powrót do góry
Ingla

PostWysłany: Czwartek, 15 października 2015, 17:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

migoe Napisał:

Dlatego widząc HE lub SHE traktuję je jako podmiot (osobę, bo tłumacząc mam on, ona a to dla mnie jest zawsze osoba. Tak byłam błędnie nauczona gramatyki i mam tego skutki)..

I słusznie, bo she, he, it, they, we, you (wyjątek, bo to jest też forma dopełnienia) to zawsze będą podmioty zdania. Nie jestem pewna czy rzeczywiście zrozumiałaś wyjasnienie, zatem wniosek jeszcze raz: zdanie w stronie biernej He was arrested to zdanie w ktorym He jest podmiotem zdania, ale to nie He wykonał czynność.

He arrested somebody
to zdanie w stronie czynnej, w którym He jest podmiotem zdania i He wykonał czynność.
Powrót do góry
ireneuszwol

PostWysłany: Piątek, 26 lutego 2016, 14:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja miałem spore problemy ze stroną bierną. Odkąd uczę się z Sita mam dużo mniej problemów z nauką języka jestem już na poziomie B2 -
kursy sita
Powrót do góry
sokaczar

PostWysłany: Sobota, 27 lutego 2016, 18:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o jakie angliszczaki Razz
Powrót do góry
lebron

PostWysłany: Poniedziałek, 7 marca 2016, 15:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nigdy tego nie rozumialem Very Happy
Powrót do góry
andzia3606

PostWysłany: Środa, 16 marca 2016, 21:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cool
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum języka angielskiego - Strona główna -> Gramatyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5

Skocz do: