fiszkoteka.pl
www.isel.pl Forum języka angielskiego
UWAGA! Z dniem 24.05.2018 forum przestanie działać. Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Present Perfect
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum języka angielskiego - Strona główna -> Gramatyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maddi

PostWysłany: Piątek, 10 lipca 2015, 17:24    Temat postu: Present Perfect Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry, chciałam jedynie zapytać czym rózni się czas Present Perfect Simple od Present Perfect Continous? Słyszałam o tych czasach ale nie widzę pomiedzy nimi znaczącej różnicy. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnic kiedy stosujemy zarówno jeden, jak i drugi czas?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tintin

PostWysłany: Piątek, 10 lipca 2015, 17:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Present Perfect Simple:
coś trwa do teraźniejszości albo
coś się wydarzyło do teraźniejszości

Present Perfect Continuous:
jakaś czynność trwa do teraźniejszości. Tego czasu używamy, żeby podkreślić ciągłość i/lub długość tej czynności.

Tyle zastosowań ogólnych. Poza nimi, PPS przydaje się do mówienia o skutkach zamierzonych, a PPC - o ubocznych.
Powrót do góry
mazovia

PostWysłany: Niedziela, 26 lipca 2015, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zajrzyj na tę stronę:
http://www.t4tw.info/angielski/gramatyka/present-perfect-vs-present-perfect-continuous.html
Powrót do góry
Krezus

PostWysłany: Środa, 26 sierpnia 2015, 9:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Albo tutaj : http://www.isel.edu.pl/blog/wpis.php?nw=17
Może spróbuj porobić ćwiczenia ? To zwykle pomaga.
Powrót do góry
rizzles

PostWysłany: Piątek, 2 października 2015, 0:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najłatwiej powiedzieć, że Continuous używasz, gdy podkreślasz długość trwania czynności.

migoe

PostWysłany: Piątek, 9 października 2015, 9:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mam ten problem. Potrafię powiedzieć:

1. jaki czas kiedy się używa
2. rozwiązać ćwiczenia na poszczególne czasy
3. nie potrafię zastosować tego w praktyce, kiedy mówię.

Żeby wszytko było tak proste jak Conditionale. To chyba jedyna rzecz dla mnie jak na razie logicznie poukładana w tym języku.

Ćwiczenia raczej nie pomogą, ponieważ wykonuje je dobrze, bo mam napisane jaki czas mam zastosować. Gorzej jest jeśli sama muszę wybrać z gąszczu czasów. To takie poruszanie się po omacku. Present Perfekt przyrównują do doświadczenia w przeszłości - niestety dla mnie doświadczeniem w przeszłości jest całkowicie i absolutnie wszystko, więc mam w takim wytłumaczeniu mylny osąd. (Nadzoruje mnie i moją naukę osoba która ma C1 z angielskiego, więc to nie jest to, że mi się wydaje że rozumiem coś.)

Teraz próbuję stworzyć własną linię poruszania się po wszystkich czasach angielskich - podobnie jak w Conditional-ach. To tak jakbym stała w jakimś punkcie czasu (wybierz sobie jakiś z terażniejszy, przeszły, przyszły) i chciała poinformować kogoś co zamierzam zrobić. Tym są dla mnie czasy na razie. Kwestia wybrania odpowiedniej formy, by wyrazić to, co chcę przekazać. Może jest tu za dużo odnośników podobnych i dlatego ciężko mi wybrać ten, który będzie pasował do danej czynności.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
devilmaycare

PostWysłany: Czwartek, 12 listopada 2015, 15:17    Temat postu: present perfect Odpowiedz z cytatem

potrzebujesz więcej ćwiczeń.
może jakieś repetytorium? może ćwiczenia online w zakresie porównania czasów Present Perfect, Past Simple i Present Perfect Continuous

present perfect to najtrudniejszy do opanowania czas języka angielskiego.
przed tym, kto go zrozumie, cała gramatyka stoi otworem.
Powrót do góry
tintin

PostWysłany: Czwartek, 12 listopada 2015, 16:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

devil, wybacz, ale Twoja opinia o Present Perfect jest chyba z kapelusza wyciągnięta. Najtrudniejszy jest pod wszystkimi względami Present Simple, Perfect to przy nim waga piórkowa.
Powrót do góry
Ingla

PostWysłany: Czwartek, 12 listopada 2015, 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Devil zapomniał napisać na początku "ja myślę, że..."
A zgadzam się z Toba, tintinie, że Present Simple to największe wyzwanie i dorzucam do puli konstrukcję There is/are.. .
Powrót do góry
devilmaycare

PostWysłany: Piątek, 13 listopada 2015, 8:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak. z kapelusza. to właściwe źródło.
Powrót do góry
tintin

PostWysłany: Piątek, 13 listopada 2015, 9:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sądzisz? W takim razie się mylisz... Ale szukaj dalej, nie zniechęcaj sięSmile
Powrót do góry
Jacek
Zespół ISEL

PostWysłany: Piątek, 13 listopada 2015, 11:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tintin, na czym polega trudność czasu Present Simple? Proszę też o przykłady.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
tintin

PostWysłany: Piątek, 13 listopada 2015, 13:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Do PS uczymy się dwóch form czasownika (go i goes), a be ma aż trzy warianty. W PP jest zawsze tylko jedna i ta sama forma czasownika, niezależna od podmiotu. Poza, faktycznie, posiłkowym have/has, ale jeśli ktoś by twierdził, że właśnie have/has jest trudne, to tylko potwierdziłby moją tezę o PS.

2. Zadawanie pytań w PS to jakiś koszmar. Gdzieniegdzie znikąd pojawia się do, czasem zresztą jako does, a kiedy indziej tylko zamieniamy podmiot z orzeczeniem. To samo jeśli chodzi o przeczenia, pomijając fragment o inwersji. W PP zarówno pytania jak przeczenia mają zawsze czasownik posiłkowy, nie znika on sobie gdzieś w zdaniach twierdzących.

3. Z bardziej zaawansowanych spraw - do w zdaniach rozkazujących i przy naleganiu (z ewentualnym does). W PP operator po prostu jest.

4. Zastosowanie:

- o ile wiem, PP ma tylko dwa zastosowania: coś się wydarzyło do teraz lub trwa do teraz, oraz omawianie przyczyn (głównie dla odróżnienia od PP Continuous; jako niezależne od PPC to zastosowanie właściwie nie ma racji bytu).

- PS ma zastosowań tyle oto: coś normalnego w teraźniejszości, przeszłość w narracji (So I enter the pub yesterday and what do I see?), przyszłość typu "Where do we go now?" (w sumie to też jest narracja), przyszłość zaplanowana w tabeli "The train leaves at 3".

Nawet jeśli niczego nie pominąłem przy PS, to i tak ma on więcej zastosowań od PP.

Nie pisałem o podobieństwach, rzecz jasna. Nie wspomniałem na przykład o tym, że nie mamy w j. polskim czasu takiego jak Present Perfect, o czym często się mówi wskazując na przyczyny trudności w opanowaniu go przez uczniów. Bo w tym akurat oba czasy są identyczne, przecież nie mamy też u nas rozróżnienia na Present Simple i Continuous, więc kłopot przy tłumaczeniu Simpla jest porównywalny do tłumaczenia Perfekta.

A teraz psychologicznie: poza tym, że obiektywnie PS jest łatwiejszy od PP, znacznie lepiej mówić uczniom, że najtrudniejszy z angielskich czasów mają już w miarę opanowany - i teraz będzie już tylko łatwiej - niż straszyć ich strasznym Perfektem. Potwierdzenie tej teorii, w jej ogólniejszej formie, miałem kilka lekcji temu, kiedy IIIA łyknęła bez popijania jeden z wariantów inwersji stylistycznej (odbyło się to ze wstępem "No dobra, dzisiaj przypomnimy sobie szyk pytający", i dopiero na koniec lekcji poinformowałem uczniów, że nie wszyscy studenci filologii angielskiej mają inwersję porządnie opanowaną. Zdziwili się).

Zrozumieć trzeba zarówno to, czym jest Simple, czym Continuous, czym Perfect, a czym Perfect Continuous - i dopiero wtedy może ewentualnie "cała gramatyka stanie otworem", a nie dzięki zrozumieniu tylko jednego, łatwego wycinka tematu.
Powrót do góry
tintin

PostWysłany: Piątek, 13 listopada 2015, 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Jacku, a na czym polega w takim razie łatwość Presenta Simpla? - bo domyślam się, ze ma Pan inne zdanie w tej sprawie?
Powrót do góry
Mariusz79

PostWysłany: Piątek, 13 listopada 2015, 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tintin dzięki za wyjaśnienie !
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum języka angielskiego - Strona główna -> Gramatyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: