Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Rusz głową! – Statki z phrasal verbs: Wstęp

Phrasal verbs (czasowniki złożone) sprawiają uczącym się wiele problemów. Dlaczego? Ponieważ są bardzo podobne do siebie, a różne przysłówki, z którymi łączą się czasowniki, mogą całkowicie zmienić znaczenie słowa. Podręczniki jedynie wymieniają poszczególne czasowniki z przysłówkami, np. bring up, bring down, bring off, bring back, itd. i podają przykładowe zastosowania w zdaniach. To niestety za mało, aby zapamiętać tak trudny materiał. Grupowanie w ten sposób słów, które są do siebie tak podobne, ma jedynie sens jako ćwiczenie utrwalające.

Do nauki phrasal verbs proponujemy wymyśloną przez nas technikę maksymalnego kontrastu. Polega ona na uczeniu się phrasal verbs w grupach, w których każdy czasownik i każdy przysłówek jest inny (np. break up, pull down, turn out). Proponujemy wykorzystanie tej techniki w grze w statki. Zasady gry są podobne do klasycznej gry w statki, w którą zapewne wszyscy dobrze znają. Do rozgrywki wybierane są losowo trzy phrasal verbs. Twoimi "statkami" są pierwsze człony wyrażeń, drugie człony to "flota" komputera. Przykładowo, jeśli wyrażeniem jest take off, to Twoim statkiem jest słowo TAKE, a statkiem komputera - słowo OFF. Gra przebiega w następujących etapach:

  1. Komputer prezentuje wylosowane phrasal verbs wraz z tłumaczeniami i przykładowymi zdaniami. Zapoznaj się z nimi (lub przypomnij, jeśli je już znasz).
  2. Obaj gracze (Ty i komputer) rozkładają swoje słowa-statki na planszach. Twoja plansza znajduje się po lewej stronie. Aby ustawić słowo, wskaż myszą jego położenie, a następnie kliknij. W trakcie ustawiania przyciskiem Poziom/Pion możesz zmieniać orientację słowa. Po ustawieniu pierwszego słowa zrób to samo z drugim i trzecim, przy czym pamiętaj, że kolejne słowa nie mogą stykać się bezpośrednio ze słowami ustawionymi wcześniej. W razie problemów, kliknij przycisk Wyczyść i rozpocznij ustawianie od nowa. Oczywiście słowa komputera na prawej planszy na razie pozostają ukryte.
  3. Rozpoczyna się właściwa gra. Klikając pola na prawej planszy strzelasz do statków komputera. W tym czasie komputer próbuje zestrzelić Twoje statki na lewej planszy. Wygrywa ten, komu jako pierwszemu uda się zatopić całą flotę przeciwnika. Za każdym razem, gdy "zatopisz" słowo komputera, dostajesz zadanie dodatkowe. Do "zestrzelonego" przyimka musisz dopasować właściwy czasownik i tłumaczenie całego wyrażenia.
  4. Po zakończeniu gry uzyskujesz informację o zdobytych punktach, masz także okazję powtórzenia poznanych phrasal verbs.

Punkty są przyznawane zarówno za zatapianie słów-statków (po 10 pkt.), jak i za prawidłowe rozwiązania zadań (po 20 pkt.). Ponadto jeśli wygrasz, otrzymasz 20 pkt. premii za każdy Twój statek, który nie został zatopiony. W grze można więc uzyskać maksymalnie 150 punktów. Powodzenia!

Lista phrasal verbs użytych w grze

Zestaw Phrasal verb Tłumaczenie Przykładowe zdanie Tłumaczenie

© 2004-2019 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik