Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Blog językowy

Data:

16 marca 2010 r.

Temat:

Wymowa Greenwich


Z pewnością słowo Greenwich nie należy do najczęściej używanych, ale z racji tego, że przez tę dzielnicę Londynu, a dokładniej mówiąc - park Greenwich - przechodzi południk zerowy, warto przyjrzeć się wymowie tej nazwy. Jestem przekonany, że większość z Was uśmiecha się pobłażliwie i dziwi się, że chcę napisać o czymś, o czym chyba wszyscy wiedzą - w tym wyrazie nie czyta się głoski w. Wymowa powinna zatem wyglądać tak: [gri:nɪtʃ]. Czy aby na pewno? :) Mimo że słowo green wymawia się [gri:n], to nazwę Greenwich wymawia się [grenɪtʃ] - posłuchaj wymowy. Czasem spotyka się również wymowę [grɪnɪtʃ]. Mam nadzieję, że choć trochę Was zaskoczyłem :)

W praktyce częściej, niż z samym słowem Greenwich, spotkamy się ze skrótem GMT = Greenwich Mean Time, oznaczającym strefę czasową obowiązującą m.in. w Wielkiej Brytanii (ale tylko w miesiącach zimowych - latem obowiązuje BST = British Summer Time). Przykładowo, zapis 12:00 GMT oznacza godzinę 12 czasu Greenwich (czasu południka zerowego, czasu zachodnioeuropejskiego).

Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat

Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.

© 2004-2023 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik