Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Blog językowy

Data:

23 kwietnia 2008 r.

Temat:

Mnemotechnika


Mnemotechnika to zbiór technik (sposobów) ułatwiających zapamiętywanie różnych rzeczy: liczb, dat, nazwisk, elementów listy itd. Wykorzystamy dziś jedną z tych technik do zapamiętania kolejności przymiotników, o której pisałem w poprzednim odcinku. Do zapamiętywania elementów listy (w tym przypadku listy przymiotników), gdzie ważne jest pamiętanie kolejności tych elementów, idealnie nadaje się technika zwana zakładkową metodą skojarzeń lub bardziej swojsko - systemem wieszaków. Polega ona na przyporządkowaniu kolejnym cyfrom obrazów, a następnie utworzeniu skojarzeń między tymi obrazami a rzeczami, które chcemy zapamiętać.

Zaczynamy od utworzenia własnego systemu zakładek/wieszaków. Należy wybrać takie obrazy, które łatwo będzie zapamiętać, dlatego najlepiej kierować się kształtem lub symboliką liczb i skojarzeniami, które się nam nasuwają. Oto przykładowy system, ale oczywiście możesz wymyślić swój.

   1 – świeca

   2 – łabędź

   3 – góry

   4 – żaglówka

   5 – hak

   6 – trąbka

   7 – kosa

   8 – bałwan

   9 – działo

 10 – tarcza (strzelecka)

Teraz trzeba nauczyć się tego przyporządkowania na pamięć. Warto, bo ten system będzie można wykorzystywać w przyszłości do zapamiętywania każdej listy elementów.

Następnie przystępujemy do tworzenia skojarzeń między obrazami z naszego systemu zakładek a poszczególnymi przymiotnikami. Podałem ich w sumie 11, ale spokojnie możemy sobie pominąć pierwszy, bo wiadomo, że przedimek czy określnik dzierżawczy zawsze będzie na pierwszym miejscu. Tak więc pozostaje nam do zapamiętania lista z 10 określnikami.

 1. świeca – liczebnik
 2. łabędź – opinia
 3. góry – wielkość
 4. żaglówka – wiek
 5. hak – kształt
 6. trąbka – kolor
 7. kosa – pochodzenie
 8. bałwan – materiał
 9. działo – typ/rodzaj
 10. tarcza (strzelecka) – zastosowanie

Tworzymy skojarzenia, które powinny być żywe, barwne, czasem absurdalne. Im bardziej oryginalne będzie skojarzenie, tym lepiej zapadnie nam obraz w pamięci.

 1. świeca – liczebnik

  Wyobrażamy sobie, że liczymy świece, np. na torcie. Liczba świec to oczywiście liczebnik.

 2. łabędź – opinia

  Patrząc na łabędzia wyrażamy o nim opinię, że to bardzo piękny i dostojny ptak. Ktoś może się z tym nie zgodzić, ale to jest nasza opinia.

 3. góry – wielkość

  Łatwo sobie wyobrazić, że patrzymy na wielkie góry, np. Alpy czy Himalaje.

 4. żaglówka – wiek

  Po jeziorze pływa stara, wysłużona żaglówka. Z pewnością ma już dobre kilkadziesiąt lat (wiek). Za jej sterem siedzi równie stary, brodaty żeglarz.

 5. hak – kształt

  Patrzymy na hak o pięknym, nietypowym kształcie, przypominającym nieco klucz wiolinowy. Do czego może służyć taki dziwny hak?

 6. trąbka – kolor

  Błyszcząca, złotego koloru trąbka leży na scenie. Podchodzi do niej muzyk i zaraz zacznie na niej grać. Ach, cóż to za kolor! Muzyka jednak trochę gorsza :)

 7. kosa – pochodzenie

  Skąd pochodzi kosa? Kosa to narzędzie rolnicze, ale czy można powiedzieć, że kosa ma wiejskie pochodzenie?

 8. bałwan – materiał

  Z jakiego materiału jest zrobiony bałwan? Ze śniegu. Dodatkowo owiniemy tego bałwana materiałem, aby zbytnio nie zmarzł :)

 9. działo – typ/rodzaj

  Działo to rodzaj broni palnej. Są różne rodzaje dział, my w tej chwili patrzymy oczami wyobraźni np. na działo okrętowe.

 10. tarcza – zastosowanie

  Właściwie to jakie jest zastosowanie tarczy? Można sobie postrzelać. Najlepiej zawsze trafiać w dziesiątkę. Innym zastosowaniem tarczy może być np. zakrycie dziury w ścianie (przypominam o celowości tworzenia absurdalnych skojarzeń :)).

Teraz ponownie przeczytaj powyższe skojarzenia, a następnie spróbuj z pamięci odtworzyć kolejność przymiotników. Ponieważ system zakładek mógł Ci się jeszcze dobrze nie utrwalić w pamięci, dlatego przypomnę go tutaj raz jeszcze - patrząc tylko na zakładki, wymieniaj poszczególne przymiotniki.

   1 – świeca

   2 – łabędź

   3 – góry

   4 – żaglówka

   5 – hak

   6 – trąbka

   7 – kosa

   8 – bałwan

   9 – działo

 10 – tarcza (strzelecka)

Pamiętaj, że raz utworzony i zapamiętany system zakładek może Ci służyć wielokrotnie do zapamiętywania różnych informacji.

Koniecznie napiszcie, w jakim stopniu ta mnemotechnika pomogła Wam w zapamiętaniu kolejności przymiotników. Jeśli Was ten temat zainteresował, to kiedyś napiszę jeszcze o innych technikach.

Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat

Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.

© 2004-2023 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik