Data: |
23 kwietnia 2008 r. |
Temat: |
Mnemotechnika |
Mnemotechnika to zbiór technik (sposobów) ułatwiających zapamiętywanie różnych rzeczy: liczb, dat, nazwisk, elementów listy itd. Wykorzystamy dziś jedną z tych technik do zapamiętania kolejności przymiotników, o której pisałem w poprzednim odcinku. Do zapamiętywania elementów listy (w tym przypadku listy przymiotników), gdzie ważne jest pamiętanie kolejności tych elementów, idealnie nadaje się technika zwana zakładkową metodą skojarzeń lub bardziej swojsko - systemem wieszaków. Polega ona na przyporządkowaniu kolejnym cyfrom obrazów, a następnie utworzeniu skojarzeń między tymi obrazami a rzeczami, które chcemy zapamiętać.
Zaczynamy od utworzenia własnego systemu zakładek/wieszaków. Należy wybrać takie obrazy, które łatwo będzie zapamiętać, dlatego najlepiej kierować się kształtem lub symboliką liczb i skojarzeniami, które się nam nasuwają. Oto przykładowy system, ale oczywiście możesz wymyślić swój.
1 – świeca
2 – łabędź
3 – góry
4 – żaglówka
5 – hak
6 – trąbka
7 – kosa
8 – bałwan
9 – działo
10 – tarcza (strzelecka)
Teraz trzeba nauczyć się tego przyporządkowania na pamięć. Warto, bo ten system będzie można wykorzystywać w przyszłości do zapamiętywania każdej listy elementów.
Następnie przystępujemy do tworzenia skojarzeń między obrazami z naszego systemu zakładek a poszczególnymi przymiotnikami. Podałem ich w sumie 11, ale spokojnie możemy sobie pominąć pierwszy, bo wiadomo, że przedimek czy określnik dzierżawczy zawsze będzie na pierwszym miejscu. Tak więc pozostaje nam do zapamiętania lista z 10 określnikami.
Tworzymy skojarzenia, które powinny być żywe, barwne, czasem absurdalne. Im bardziej oryginalne będzie skojarzenie, tym lepiej zapadnie nam obraz w pamięci.
świeca – liczebnik
Wyobrażamy sobie, że liczymy świece, np. na torcie. Liczba świec to oczywiście liczebnik.
łabędź – opinia
Patrząc na łabędzia wyrażamy o nim opinię, że to bardzo piękny i dostojny ptak. Ktoś może się z tym nie zgodzić, ale to jest nasza opinia.
góry – wielkość
Łatwo sobie wyobrazić, że patrzymy na wielkie góry, np. Alpy czy Himalaje.
żaglówka – wiek
Po jeziorze pływa stara, wysłużona żaglówka. Z pewnością ma już dobre kilkadziesiąt lat (wiek). Za jej sterem siedzi równie stary, brodaty żeglarz.
hak – kształt
Patrzymy na hak o pięknym, nietypowym kształcie, przypominającym nieco klucz wiolinowy. Do czego może służyć taki dziwny hak?
trąbka – kolor
Błyszcząca, złotego koloru trąbka leży na scenie. Podchodzi do niej muzyk i zaraz zacznie na niej grać. Ach, cóż to za kolor! Muzyka jednak trochę gorsza :)
kosa – pochodzenie
Skąd pochodzi kosa? Kosa to narzędzie rolnicze, ale czy można powiedzieć, że kosa ma wiejskie pochodzenie?
bałwan – materiał
Z jakiego materiału jest zrobiony bałwan? Ze śniegu. Dodatkowo owiniemy tego bałwana materiałem, aby zbytnio nie zmarzł :)
działo – typ/rodzaj
Działo to rodzaj broni palnej. Są różne rodzaje dział, my w tej chwili patrzymy oczami wyobraźni np. na działo okrętowe.
tarcza – zastosowanie
Właściwie to jakie jest zastosowanie tarczy? Można sobie postrzelać. Najlepiej zawsze trafiać w dziesiątkę. Innym zastosowaniem tarczy może być np. zakrycie dziury w ścianie (przypominam o celowości tworzenia absurdalnych skojarzeń :)).
Teraz ponownie przeczytaj powyższe skojarzenia, a następnie spróbuj z pamięci odtworzyć kolejność przymiotników. Ponieważ system zakładek mógł Ci się jeszcze dobrze nie utrwalić w pamięci, dlatego przypomnę go tutaj raz jeszcze - patrząc tylko na zakładki, wymieniaj poszczególne przymiotniki.
1 – świeca
2 – łabędź
3 – góry
4 – żaglówka
5 – hak
6 – trąbka
7 – kosa
8 – bałwan
9 – działo
10 – tarcza (strzelecka)
Pamiętaj, że raz utworzony i zapamiętany system zakładek może Ci służyć wielokrotnie do zapamiętywania różnych informacji.
Koniecznie napiszcie, w jakim stopniu ta mnemotechnika pomogła Wam w zapamiętaniu kolejności przymiotników. Jeśli Was ten temat zainteresował, to kiedyś napiszę jeszcze o innych technikach.
Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat
Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.
© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik