Data: |
22 lutego 2010 r. |
Temat: |
Past Perfect vs. Past Simple - zakończenie |
Jeśli spojrzymy na budowę czasu Past Perfect (had + III forma), na pewno dostrzeżemy jego podobieństwo do czasu Present Perfect (have + III forma). Czy podobieństwa między tymi czasami kończą się tylko na strukturze? Otóż nie. Co ciekawe, większość podręczników (i nauczycieli, którzy z nich uczą, nie dodając niczego od siebie) nie pokazuje podobieństwa między tymi czasami, a skupia się tylko na różnicach między Persent Perfect i Past Simple oraz między Past Simple i Past Perfect.
Osoby, które zdążyły już zapomnieć, kiedy używa się czasu Present Perfect, zanim będą czytać dalej, powinny przypomnieć sobie ten odcinek bloga.
Czas Present Perfect służy m. in. do mówienia o tym, który raz miało miejsce jakieś zdarzenie lub ile razy się ono powtórzyło. Na przykład:
A gdyby to zdanie było wplecione w opowiadanie w czasie przeszłym? Nasza opowieść mogłaby wyglądać mniej więcej tak:
Spotkałem się z Elą i poszliśmy razem do restauracji. Gdy czekaliśmy na kelnera, Ela szepnęła mi, że właśnie grają w radiu jej ulubioną piosenkę. Gdy skończyli ją grać, powiedziałem Eli, że podoba mi się ten utwór, chociaż słyszałem go po raz pierwszy.
W jakim czasie napisalibyśmy ostatnie zdanie tekstu? Na pewno nie w czasie Present Perfect, ponieważ jest to opowiadanie o przeszłości, bez związku z teraźniejszością. A zatem? Tak jest, Past Perfect - It was the first time I had heard this song.
Zwróć uwagę, że zamiast it is, pojawiło się it was ze względu na fakt, że sytuacja dotyczyła przeszłości.
Spójrzmy teraz na przykładowe zdania ze słowami, które często łączą się z czasem Present Perfect, i ich użycie w czasie Past Perfect.
Present Perfect | Past Perfect |
Mary isn't at home. She has just left. | Mary wasn't at home. She had just left. |
I am broke. I have already spent all my money. | I was broke. I had already spent all my money. |
It is disgusting. I have never eaten seafood. | It was disgusting. I had never eaten seafood. |
We are tired. We have done a lot of work so far. | We were tired. We had done a lot of work so far. |
Jakie wnioski możemy wyciągnąć? Jeżeli sytuację osadzimy w zamkniętej przeszłości, tak jak to często bywa w opowiadaniach, wówczas reguły, które stosowaliśmy do czasu Present Perfect, będą odnosić się do czasu Past Perfect. Przeanalizujmy jeszcze kolejne przykłady, aby wszystko było jasne.
Na koniec omówimy ćwiczenie, które pojawiło się w komentarzach do pierwszego odcinka bloga o czasie Past Perfect. Ćwiczenie pochodzi z książki "The Business Intermediate" autorstwa J. Allisona, P. Emmersona i N. Canhama, wydawnictwa Macmillan. W miejsce kropek należy wstawić słowo lub słowa z nawiasu w odpowiedniej formie:
One day last summer I (1) ..... (work) in a bar on the beach. I (2) ..... (just, leave) school and I was young and naive. Anyway, on that day I (3) ..... (serve) the drinks by myself - my other colleagues (4) ..... (not, arrive) for work yet. A man (5) ..... (come) up to the counter and (6) ..... (ask) for "a whisky on the rocks", I (7) ..... (want) to be helpful, so I filled a glass with whisky, (8) ..... (take) it over to where he (9) ..... (sit) with his friends and (10) ..... (place) it on the rocks next to him. The next thing that happened was they all started laughing. I (11) ..... (never, be) so embarrassed in my life. Of course, when I realised my mistake I (12) ..... (see) the funny side as well, and in the end everything (13) ..... (be) OK. In fact, by the end of the evening, I (14) ..... (become) friends with them all. But, even today, when I hear the phrase "on the rocks" it reminds me of that day.
A oto rozwiązanie:
To już wszystko, co chciałem Wam opowiedzieć na temat czasu Past Perfect. Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić to zagadnienie w tako sposób, abyście mogli szerzej spojrzeć na relacje między różnymi czasami i dostrzec ich logiczne powiązania. W każdym razie, zrobiłem, co mogłem :) Kiedyś jeszcze wrócimy do tego tematu, gdy będziemy porównywać czasy Past Perfect Continuous i Past Perfect.
Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat
Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.
© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik