Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Blog językowy

Data:

29 marca 2010 r.

Temat:

Google Toolbar


Osiągnięcia techniczne i informatyczne coraz bardziej ułatwiają nam naukę języków obcych. Ci, którzy chcą się uczyć, mają do dyspozycji dziesiątki multimedialnych słowników oraz mnóstwo udźwiękowionych materiałów i interaktywnych ćwiczeń. Osoby, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą uczyć się języków obcych, na potrzeby doraźne mają do dyspozycji translatory oraz kontekstowe słowniki, pokazujące tłumaczenia wybranych przez użytkownika słów w tekście. Z tego typu słownika można korzystać dzięki paskowi narzędzi Google Toolbar (www.google.com/intl/pl/toolbar).

Po zainstalowaniu tego programu, otwórzmy jakąś stronę internetową z angielskim tekstem, np. naszą powieść detektywistyczną, do której od siódmego rozdziału nie tworzymy już słowniczków. Po wskazaniu myszką dowolnego angielskiego wyrazu, pojawi się okienko z wszystkimi możliwymi tłumaczeniami tego słowa. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba tracić czasu na wpisywanie słów do osobnego słownika. Docenią to szczególnie osoby początkujące, które często muszą sięgać po słownik. Znika też problem selektywnego, arbitralnego doboru słów do słowniczka. Nieraz pojawiały się komentarze, że albo było za mało przetłumaczonych słów, albo za dużo, albo były przetłumaczone nie te, które być powinny... Teraz każdy będzie sobie mógł przetłumaczyć to, co będzie chciał :) Pasek narzędzi Google Toolbar można ukryć, aby nie zajmował miejsca na ekranie, a tłumaczenie kontekstowe wciąż będzie funkcjonować.

Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat

Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.

© 2004-2023 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik