Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Blog językowy

Data:

13 kwietnia 2010 r.

Temat:

Man vs. a man


Angielskie przedimki (a, an, the) sprawiają niemałe kłopoty nie tylko osobom początkującym. Nawet doświadczeni tłumacze nie zawsze są pewni, którego z nich użyć, zwłaszcza gdy chodzi o nazwy obiektów infrastruktury, nazwy geograficzne, administracyjne i inne nazwy własne. Na temat poprawnego stosowania przedimków napisano już wiele publikacji, a w każdej książce do gramatyki praktycznej znajdziemy kilka lub kilkanaście stron poświęconych temu tematowi. Z powodu obszerności i złożoności tego zagadnienia nie ma sensu przedstawiać w jednym artykule wszystkich reguł, ponieważ niezwykle trudno będzie je zapamiętać ze względu na ich liczność oraz szereg wyjątków. Najlepiej uczyć się systematycznie po jednej krótkiej regule, starając się ją tak zapamiętać, aby zautomatyzować jej stosowanie. Gdy przyswoimy już kilka zasad, warto wziąć oryginalny tekst w języku angielskim i przeanalizować przedimki, podając z pamięci odpowiednią regułę przy konkretnym przykładzie.

Zgodnie z powyższą filozofią nauki przedimków będę od czasu do czasu przedstawiał jedną regułę lub ciekawy przykład użycia danego przedimka w wyrażeniu lub zdaniu. Zaczniemy dzisiaj od różnicy w znaczeniu między man i a man. Słowo man poprzedzone przedimkiem nieokreślonym a jak wiemy znaczy mężczyzna. Znaczenie tego słowa zmienia się, gdy nie użyjemy przed nim przedimka: man = człowiek.

  • There is a man at the door.
    Jakiś mężczyzna jest przy drzwiach.

Jako przykład użycia man w znaczeniu człowiek zacytuję słowa Diogenesa Laërtiusa.

  • Man is the most intelligent of the animals - and the most silly.

Myślę, że tłumaczenie tego zdania jest zbędne :)

Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat

Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.

© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik