Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Blog językowy

Data:

17 stycznia 2011 r.

Temat:

Mowa zależna - okresy warunkowe


W poprzednim odcinku poznaliśmy podstawy mowy zależnej. Nietrudno zauważyć, że przy "cofaniu czasów" tak naprawdę zmienia się tylko kilka słów, które trzeba zapamiętać:

  • am, is → was
  • are → were
  • has, have → had
  • was, were → had been
  • will → would
  • must → must / had to
  • can → could
  • may → might
  • shall → should

Nie sprawia chyba żadnego problemu zmienianie czasu czasownikom, które nie są operatorami ani modalami, np. work → worked, worked → had worked etc.

Okresy warunkowe to złożone zagadnienie w języku angielskim. Również w mowie zależnej dostrzegamy ich specyfikę. Spójrzmy jak zachowują się podstawowe okresy warunkowe w relacjonowanych zdaniach.

Okres warunkowy Mowa niezależna Mowa zależna
Typ 1 If I have time, I will do it. He said (that) if he had time, he would do it.
Typ 2 If I had time, I would do it. He said (that) if he had time, he would do it.
Typ 3 If I had had time, I would have done it. He said (that) if he had had time, he would have done it.

Jak widzimy, tryb warunkowy typu 1 zmienia się w tryb typu 2, natomiast tryby typu 2 i 3 pozostają bez zmian. Dlaczego?

Nie można zamienić trybu 2 na 3, ponieważ zdanie relacjonujące nie byłoby zgodne ze zdaniem oryginalnym. Jeśli mówiący używa drugiego okresu warunkowego, wówczas odnosi się do teraźniejszości lub przyszłości. Gdybyśmy w relacji zamienili typ 2 na typ 3, wówczas rozmówca zinterpretowałby słowa autora jako zamkniętą przeszłość. Gdybyśmy więc zrelacjonowali przykładowe zdanie If I had time, I would do it jako He said that if he had had time, he would have done it, wówczas zdanie w mowie niezależnej wyraża wciąż aktualną możliwość, że ktoś coś mógłby zrobić, gdyby miał czas, natomiast z mowy zależnej wynika tu, że ktoś coś mógł zrobić w przeszłości, ale tego nie zrobił, ponieważ nie miał czasu.

Co do braku zmiany w trybie warunkowym typu 3, sprawa jest jasna: w typie 3 czasownik po prostu nie ma już gdzie się "cofnąć".

Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat

Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.

© 2004-2023 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik