Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Blog językowy

Data:

25 marca 2013 r.

Temat:

Analiza zdania 4


Przyjrzyjmy się dziś dość zaawansowanemu gramatycznie zdaniu.

  • There have been times when I wished I had more courage.
    Były chwile, w których żałowałem, że nie mam/miałem więcej odwagi.
  1. There have been times... - Fraza wyrażona w czasie Present Perfect, ponieważ mówimy o zdarzeniach, które miały miejsce do chwili obecnej (brak określenia czasu w przeszłości, otwarty okres - zobacz ten wpis).
  2. ...when I wished... - Ten fragment może zaskoczyć, ponieważ początek zdania rozpoczął się w czasie Present Perfect, a tutaj został wprowadzony czas Past Simple (I wished). Dlaczego? W takich konstrukcjach zakładamy, że początek zdania w Present Perfect jest określeniem czasu dla wydarzeń w dalszej części zdania. Przyjmujemy więc, że czas został określony przez There have been times, a jak wiadomo, w zdaniach, w których czas jest określony, stosujemy Past Simple. Z innym czasownikiem mógłby tu również pojawić się czas Past Continuous, np. There have been times when I was thinking of/about...
  3. ...I wished I had... - Konstrukcja z wish została już dokładnie omówiona. Zobacz ten wpis.

Wybrałem zdanie z Present Perfect i Past Simple, aby pokazać pewien mechanizm rozumowania przy stosowaniu czasów. Oczywiście po There have been times można również używać czasów Present Perfect.

  • There have been times when I have felt a bit lonely.
  • There have been times when I have been playing computer games a lot.

Spis tematówPoprzedni tematNastępny temat

Komentarze do tego tekstu możesz znaleźć na forum.

© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik