Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Słowniki ISEL

Czym są słowniki ISEL? Słownik frekwencyjny to zbiór najczęściej używanych słów w danym języku. Można tworzyć różne słowniki frekwencyjne, szukając najczęściej używanych słów w prasie, literaturze, mowie potocznej, mowie młodzieżowej itp. Dla uczących się języka obcego ważne jest, aby w pierwszej kolejności nauczyć się tych słów, których znajomość jest niezbędna. Uważa się, że znajomość ok. 2 tys. słów to minimum wystarczające do porozumiewania się w języku angielskim. Wbrew pozorom nie jest łatwo wybrać tych 2000 słów, bo w zależności od tego, jaki materiał weźmiemy do analizy, otrzymamy różne wyniki.

Jak powstał słownik frekwencyjny ISEL-2000?

W Internecie jest wiele słowników frekwencyjnych, jednak ich zakres nie pokrywa się ze sobą, mimo że wszystkie one w opinii autorów prezentują najczęściej używane słowa w języku angielskim. Początkowo chcieliśmy sporządzić własny zbiór słów, analizując różnorodny materiał językowy, ale widząc wspomniany problem uznaliśmy, że nie ma sensu tworzyć w ten sposób kolejnego słownika. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie słownika frekwencyjnego opartego na kilkunastu istniejących słownikach dostępnych w Internecie. Będą to najczęściej używane słowa z najczęściej używanych słów :)

Do analizy wzięliśmy 12 słowników. Napisaliśmy program komputerowy, który zliczył w nich wystąpienia poszczególnych wyrazów. W sumie otrzymaliśmy ponad 5 tys. słów i wybraliśmy z nich 2 tysiące, które powtórzyły się najwięcej razy. W zbiorze tym musieliśmy dokonać pewnych modyfikacji. Przykładowo, okazało się, że wśród tych 2 tys. słów znalazły się niektóre nazwy miesięcy, a inne nie. Postanowiliśmy to uporządkować dodając niezbędne słowa, a usuwając te, które uznaliśmy za mniej istotne. Otrzymany w ten sposób zbiór posortowaliśmy alfabetycznie i przetłumaczyliśmy słowa, podając ich najpopularniejsze polskie odpowiedniki. W przypadkach, gdy zapis słowa w wersji brytyjskiej i amerykańskiej jest różny, podaliśmy obie wersje rozdzielone ukośnikiem.

Jak powstał słownik frazeologiczny ISEL-1500?

Po opracowaniu słownika frekwencyjnego postanowiliśmy stworzyć słownik frazeologiczny. Wyszukiwaliśmy pożyteczne frazy, wyrażenia, zwroty i zdania, które zawierały wyrazy z naszego słownika frekwencyjnego, a następnie sprawdzaliśmy ich częstotliwość występowania w wyszukiwarce Google. Do naszego słownika frazeologicznego braliśmy tylko te wyrażenia, które wystąpiły co najmniej 10 tys. razy. W ten sposób powstała pierwsza wersja słownika, zawierająca 1300 pozycji. Wersję drugą poszerzyliśmy o 200 popularnych fraz oraz przykładowe zdania do wszystkich 1500 fraz. Dziękujemy Kai Marczewskiej za przygotowanie zdań.

Dla większej uniwersalności słownika często korzystaliśmy z form bezosobowych, więc przed zastosowaniem ich w zdaniu należy pamiętać, aby dostosować formę bezosobową (np. one's, somebody, oneself) do odpowiedniej osoby. Np. take somebody in one's arms - I took her in my arms.

Mamy nadzieję, że stworzone przez nas słowniki będą stanowić dla Was pożyteczne źródło informacji i jednocześnie wyznaczą pewne minimum, które należy opanować, żeby móc porozumiewać się w języku angielskim. Zachęcamy do ćwiczeń, których celem jest sprawdzenie znajomości słów i wyrażeń. Życzymy dobrych wyników!


Lista 2000 najczęściej używanych słów

Ćwiczenia

Fiszki ze słowami

Tabela do nauki słówek

Tabelę do nauki i zaznaczania nauczonych słówek wykonał Arkadiusz Wrona.

Bazy do programów

Lista 1500 popularnych fraz

Ćwiczenia

Fiszki z frazami

Tabela do nauki fraz

Bazy do programów

Czasowniki nieregularne

Fałszywi przyjaciele

Alfabet fonetyczny

© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik