Słowa, które posiadają więcej niż jedno znaczenie, noszą nazwę homonimów. Klasycznymi przykładami homonimów w języku polskim są wyrazy "zamek" i "babka". Jest wiele słów, które nie wydają się mieć wielu znaczeń, ale po chwili zastanowienia uświadamiamy sobie, że na pozór nieistotne szczegóły mogą decydować o poprawności użytego słowa czy wyrażenia.
Spójrz na poniższe zdania:
W wersji angielskiej w każdym z tych zdań pojawi się czasownik must.
Czy w każdym zdaniu czasownik musieć (must) ma dokładnie to samo znaczenie? Masz rację - nie. Oto jak zmienia się znaczenie tego słowa w poszczególnych zdaniach:
Na szczęście odpowiednikiem w języku angielskim słowa "musieć" dla każdego z tych znaczeń jest czasownik must. Ale czy zawsze? Niestety, nie. Będzie to zależeć od rodzaju zdania i od użytego czasu.
Pamiętaj, że:
W zdaniach przeczących nie możemy użyć must not, ponieważ must not (mustn't) nie wyraża braku przymusu lecz zakaz.
Jeśli chcemy powiedzieć, że ktoś nie musi czegoś robić, powinniśmy użyć jednej z następujących form:
Przykłady:
Czasownik must występuje tylko w czasie teraźniejszym. W zdaniach nr 1 i 2 w czasie przeszłym zastąpi go had to, a w czasie przyszłym will have to.
Zdania wyrażające rekomendację za pomocą must (zdanie nr 3) zawsze występują w czasie teraźniejszym.
Jeśli chcemy wyrazić przekonanie lub pewność (zdanie nr 4), to:
Przykłady - czas teraźniejszy:
Czas przyszły:
Czas przeszły:
Uwaga: Jeśli chcesz wyrazić pewność w zdaniach przeczących, zamiast must not musisz użyć can not (can't) do czasu teraźniejszego i przyszłego oraz can not have + III forma do czasu przeszłego.
Well, I must finish. I had to get up early this morning and I will have to get up early tomorrow as well. I think English grammar is quite important so you must study it regularly from various sources. It can't be difficult for you. If you read this blog entry, you must have got interested in grammar. People who don't care about English can't have read it.
See you next time!
Czasowniki: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 | Wszystkie tematy
© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik