Wśród czytelników naszego bloga są zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Dzisiejszy odcinek kierowany jest do osób, których przygoda z nauką angielskiego nie trwa długo :)
Czasem zachodzi konieczność użycia dwóch czasowników jeden po drugim. Aby połączenie było poprawne, drugi czasownik powinien przyjąć jedną z 3 form:
Nietrudno zgadnąć, że nie ma dowolności w wyborze jednej z powyższych form. Ponieważ nie istnieją stałe reguły, trzeba nauczyć się na pamięć, jakie formy dopuszcza dany czasownik. To właśnie od pierwszego czasownika zależy forma czasownika drugiego.
Nie ma większego sensu wypisywanie i wkuwanie długich list czasowników, które łączą się z innymi czasownikami w jednej z omawianych form, gdyż pewnie szybko zapomnielibyśmy te połączenia. Uczymy się w sposób naturalny, tzn. gdy trafiamy na nowy czasownik w tekście, sprawdzamy w słowniku jego gramatykę, czyli konstrukcje w jakich występuje.
Po niektórych czasownikach można użyć zarówno bezokolicznika, jak i formy gerundialnej, a znaczenie zdania nie ulegnie zmianie:
Uwaga: Jeśli pierwszy czasownik jest formie ciągłej, wówczas drugi czasownik przyjmuje formę bezokolicznika, a nie gerundialną.
Istnieje pewna grupa czasowników, które zmieniają sens zdania w zależności od tego, czy użyjemy po nich bezokolicznika czy formy gerundialnej. Do tej grupy należy m. in. czasownik stop.
Inne tego typu czasowniki omówię w bliższej bądź dalszej przyszłości :)
Czasowniki: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 | Wszystkie tematy
© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik