Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Słuchaj i ucz się

W związku z licznymi zapytaniami zainteresowanych osób informujemy, że nagrania z serwisu ESLPod, które dotąd publikowaliśmy, nie są już dostępne na dotychczasowych zasadach i byliśmy zmuszeni je usunąć. Bardzo przepraszamy i zachęcamy do korzystania z innych materiałów.

Osoby uczące się angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym często borykają się z różnymi problemami: słabnącą motywacją, niezadowoleniem z osiąganych postępów, znudzeniem podręcznikami. Bez wątpienia jest to najtrudniejszy, a zarazem najważniejszy okres w nauce języka obcego. Kto go przetrwa i dotrze na poziom zaawansowany, ten będzie czerpał wielką satysfakcję z osiągniętego sukcesu. Długo myśleliśmy, jak zrealizować naszą wizję skutecznego uczenia się na tym poziomie zaawansowania, aż w końcu trafiliśmy na właściwe materiały, które spełniają warunki niezbędne do osiągnięcia biegłości w posługiwaniu się językiem. Są to audycje zapisane w formacie MP3 wraz towarzyszącymi im tekstami i sporządzonymi przez nas słowniczkami.

O audycjach

Prezentowane przez nas audycje pochodzą z serwisu Spotlight (www.spotlightradio.net) i posiadają następujące cechy charakterystyczne:

 • 15-minutowe teksty nagrane przez native speakers mówiących z akcentem brytyjskim, amerykańskim, południowoafrykańskim i kanadyjskim,
 • zakres słownictwa to około 1500 popularnych, często używanych słów,
 • tekst czytany w wolnym tempie (infomacje o zaletach takiego sposobu czytania możesz znaleźć w blogu językowym),
 • pliki dźwiękowe w formacie MP3 - idealnie nadają się do odtwarzania w coraz tańszych przenośnych odtwarzaczach MP3, np. w drodze do szkoły lub pracy.

On behalf of our students and the ISEL team, I would like to express my great thanks to Christy Van Arragon from the Spotlight group for giving permission to use their podcasts on the ISEL webpage.

Jak się uczyć?

Nie zaskoczymy Was pisząc, że zdań z prezentowanych tekstów warto uczyć się na pamięć. W trakcie pracy proponujemy wybranie z audycji kilkunastu najciekawszych zdań, a następnie ich zapamiętanie. Nie spieszcie się - wystarczy, że porządnie opanujecie jedną audycję na tydzień. Do poszczególnych tekstów nie dołączamy żadnych ćwiczeń. Zauważyliśmy ciekawą rzecz. W tradycyjnych podręcznikach w każdym rozdziale jest na ogół jeden tekst główny, do którego jest wiele ćwiczeń. Wydaje się, że tak właśnie powinno być, ale uczniowie niestety nie traktują tego tekstu jako najważniejszego materiału do opanowania, tylko czytają go pobieżnie, aby jak najszybciej przejść do robienia ćwiczeń. Pamiętajcie, to nie ćwiczenia są celem nauki, lecz perfekcyjnie opanowany tekst lub dialog.

Proponujemy następujący sposób postępowania z każdym tekstem:

 1. Wysłuchaj nagrania 2 razy nie patrząc na tekst i zastanów się, ile zrozumiałeś.
 2. Przetłumacz tekst na język polski.
 3. Kilkakrotnie odsłuchaj nagranie patrząc na angielski tekst.
 4. Czytaj tekst wraz z lektorem, aż osiągniesz płynność czytania. Następnie sam przeczytaj tekst na głos.
 5. Weź kartkę i napisz ze słuchu tekst, który czyta lektor. Zatrzymuj nagranie co kilka słów, abyś zdążył napisać wszystkie wyrazy. Porównaj swoją wersję z oryginalnym tekstem i popraw błędy.
 6. Napisz streszczenie audycji, wykorzystując zdania z jej tekstu.
 7. Nie patrząc do tekstu ani na streszczenie, które napisałeś, opowiedz, o czym była audycja.

Powodzenia!

Jak korzystać z nagrań?

Wybierz audycję, której chcesz posłuchać.

W oknie audycji zobaczysz jej tekst wraz z tłumaczeniami trudniejszych słów i zwrotów. Po chwili w górnej części okna, obok tytułu audycji, pojawi się panel odtwarzania. Aby rozpocząć odtwarzanie, kliknij przycisk z trójkątną strzałką skierowaną w prawo. Uwaga: jeśli korzystasz z wolnego łącza internetowego, mogą wystąpić problemy z ciągłością odtwarzania.

Istnieje również możliwość pobrania i zapisania audycji na dysku - w tym celu kliknij przycisk "Pobierz plik MP3". Plik taki można później odtwarzać w dowolnym przeznaczonym do tego programie, np. Windows Media Player lub Winamp. Można go też skopiować i odtwarzać w stacjonarnym bądź przenośnym odtwarzaczu MP3, telefonie lub innym podobnym urządzeniu.

Audycje z serwisu Spotlight

Audycje S-01..05

Audycje S-06..10

Audycje S-11..15

Audycje S-16..20

Audycje S-21..25

Audycje S-26..30

Audycje S-31..35

Audycje S-36..40

Audycje S-41..45

Audycje S-46..46

© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik