Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Mów pełnymi zdaniami

Ta część serwisu powstała na prośbę naszych czytelników, uczniów i studentów. Wiele osób pyta nas, skąd brać ciekawe zdania do nauki, ponieważ uważa, że teksty podręcznikowe nie spełniają ich oczekiwań. Oto nasza propozycja.

Na czym to polega?

Wszystkim chętnym udostępniamy bezpłatnie materiały, które można wykorzystać do samodzielnej pracy. Są to zdania do nauki z nagraniami w formacie MP3 oraz ćwiczenia sprawdzające stopień ich opanowania. Całość kursu to 50 sekcji. Proponujemy przerabianie jednej sekcji tygodniowo, choć oczywiście możliwa jest też szybsza nauka.

O zdaniach

Jak już wiemy z tego serwisu, najlepiej uczyć się całych zdań na pamięć. Jednak nierzadko zdarza się, że nawet całe zdanie potrzebuje szerszego kontekstu, aby mogło być dobrze zrozumiane. Dlatego zdania połączyliśmy w sekcje semantyczne. Takie sekcje nie są całymi dialogami ani nie grupują słownictwa tematycznie, ale pozwalają osadzić prezentowane zdania w odpowiednim kontekście. Staraliśmy się stworzyć sekcje o jak największej przydatności konwersacyjnej. Aby mieć pewność, że zdania są naprawdę używane w mowie, a nie tylko w sztucznym "języku podręcznikowym", przed udostępnieniem ich w serwisie konsultowaliśmy je z naszym przyjacielem z USA, Johnem Aguinaldo. (Thank you John!) Zdania zostały nagrane przez dr. Jeffa McQuillana. (Thank you Jeff!)

Coś na próbę

Oto przykładowa sekcja ze zdaniami:

  1. I don't feel like talking to you.
    Nie chce mi się z tobą rozmawiać.
  2. Calm down, everything's gonna be all right.
    Uspokój się, wszystko będzie dobrze.
  3. I have nobody to rely on.
    Nie mam nikogo, na kim mógłbym polegać.
  4. Look on the bright side.
    Spójrz na to optymistycznie.
  5. Easier said than done.
    Łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Do każdej sekcji proponujemy dwa ćwiczenia. Pierwsze z nich polega na odganięciu i wypowiedzeniu (na głos) zdania, widząc jedynie kilka słów kluczowych. Oczywiście zawsze chodzi o zdania z danej sekcji. Na przykład widząc słowa kluczowe: "Uspokoić się, wszystko, dobrze" należy wypowiedzieć zdanie: "Calm down, everything's gonna be all right."

Ćwiczenie drugie to tłumaczenie z polskiego na angielski. Zdania do tłumaczenia opierają się na zdaniach z sekcji. Nie są to jednak identyczne zdania, lecz zmienione tak, aby można było poćwiczyć w innym kontekście zdaniowym wyuczone konstrukcje, frazy i słowa. Na przykład:

  1. Nie chce mi się oglądać telewizji.
  2. Czy masz kogoś, na kim można polegać?
  3. Uspokój się, nic jej nie jest.

Jeśli chcesz...

...uczyć się z nami, możesz zacząć w każdej chwili. Zalecamy systematyczną pracę sekcja po sekcji, bez przechodzenia do kolejnych partii materiału przed opanowaniem wcześniejszych. Jednocześnie chcieliśmy zaznaczyć, że oferowane przez nas sekcje ze zdaniami nie mogą zastąpić regularnej nauki z podręczników - są tylko do nich pożytecznym dodatkiem.

Fiszki - co to jest?

Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod uczenia się języków obcych jest stosowanie małych karteczek zwanych fiszkami. Po jednej stronie fiszki znajduje się angielskie słowo, wyrażenie lub zdanie, a po drugiej stronie jego polskie tłumaczenie.

Jak uczyć się z fiszek?

Proponujemy najpierw naukę z języka angielskiego na polski. Układamy fiszki tak, abyśmy widzieli stronę angielską. Patrząc na angielski tekst podajemy jego polski odpowiednik, a odpowiedź sprawdzamy odwracając fiszkę. Po opanowaniu całego zestawu fiszek, zaczynamy naukę z polskiego na angielski. Odwracamy więc fiszki na stronę polską i podajemy angielskie odpowiedniki.

Jakie zalety mają nasze fiszki?

  • Dzięki temu, że każde zdanie jest na osobnej karteczce, można dowolnie grupować zdania, tworząc różne sekcje semantyczne czy mini dialogi. W ten sposób, wymyślając własne konteksty do zdań, zapamiętujemy je szybciej i trwalej. Grupowanie jest jedną z najważniejszych technik przyspieszających proces zapamiętywania, gdyż opiera się na naturalnej tendencji mózgu do kategoryzowania otaczających nas obiektów, nadając mu indywidualny, emocjonalny charakter.
  • Powtarzamy tylko te zdania, których jeszcze nie opanowaliśmy, nie tracąc w ten sposób czasu na zbędne powtórki.
  • Wszystkie zdania są nagrane, więc kopiując pliki dźwiękowe z serwisu ISEL możemy je później wielokrotnie odtwarzać w stacjonarnych lub przenośnych odtwarzaczach MP3. Słuchając nagrań i patrząc na fiszki mamy pewność, że oprócz znaczenia opanujemy również poprawną wymowę.
  • Poręczny format fiszek 7 x 4 cm sprawia, że bez problemu mieszczą się w kieszeni lub torebce i mogą być wykorzystywane w drodze do szkoły lub pracy. Pamiętajcie, że wykorzystując dziennie na naukę z fiszek 10 minut bezproduktywnego czasu, np. podczas jazdy autobusem lub czekania aż zagotuje się woda na poranną kawę, po 2 latach uzbiera się aż 120 godzin efektywnej nauki. Są to 4 pełne semestry akademickie lektoratów z języka angielskiego. Niewiarygodne, prawda?
  • Nasze fiszki są bezpłatne. Wystarczy tylko je pobrać, wydrukować i pociąć na części. Dokument z fiszkami został przygotowany w ten sposób, że strony nieparzyste zawierają angielską wersję zdań ("przód" fiszek), a parzyste - wersję polską ("tył"). Druk należy wykonać tak, by wersje angielska i polska znalazły się po dwóch stronach tego samego arkusza papieru. Następnie tniemy arkusz wzdłuż linii i fiszki są gotowe. Zalecamy drukowanie na grubszym papierze (np. z bloku technicznego), wówczas fiszki będą wygodniejsze w użyciu i trwalsze.

Pobierz fiszki

Bazy do programów

Możesz też wypróbować fiszki w wersji online (ponad 600.000 fiszek!).

W razie problemów z materiałami do nauki prosimy zgłaszać to w dziale Kontakt.

Powodzenia!

 

© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik